Konsultacja diety · Wysoka skuteczność · Wieloletnie doświadczenie

dietetyk gorzow dieta w ciąży dieta przyszłej mamy jak wrócić do formy po ciąży

09 maj

dietetyk gorzow dieta w ciąży dieta przyszłej mamy jak wrócić do formy po ciąży

Ciąża…

Dla jednych to cudowny okres, w którym przyszła mama może cieszyć się każdym dniem.  To okres, w którym towarzyszy im wspaniały humor, mogą wypocząć, poczytać zaległe książki i planować przyjście na świat wyczekiwanego  maleństwa. Wpadając  w ten wir radości i szczęścia nie przejmują się takimi błahostkami jak rozstępy czy nadmierna waga w ciąży. Chcąc celebrować ten czas pozwalają sobie na wiele przyjemności .

Dla innych jest to okres wielkiego poświęcenia i wyrzeczeń, w którym przyszłe mamy martwią się jak zmieni się ich ciało…czy przytyją…czy będą mieć rozstępy… czy sobie ze wszystkim poradzą.

Są też kobiety, które do wszystkiego podchodzą z dystansem, ciesząc się tym radosnym okresem i mając w świadomości to, że w dużej mierze to od nas zależy jak zmieni się nasze ciało i jak szybko wrócimy do formy.

Ja sama jestem mamą dwóch wspaniałych córeczek i ciąża była dla mnie okresem radości, szczęścia ale także obaw. Nie bałam się o wygląd po ciąży, bo szczerze mówiąc jakoś o nim nie myślałam. Wiedziałam, że mam ogromny wpływ na to jak dużo kilogramów mi przybędzie i że aktywność fizyczna w czasie ciąży pomoże mi szybko wrócić do formy. Miałam jednak pewne obawy…

Bałam się, że jeśli nie będę się dobrze odżywiać w czasie ciąży, to moje dzieci nie będą się prawidłowo rozwijać. Nie chodziło mi o to ile przytyje, bo nad tym nie da się do końca zapanować.  Zależało mi, aby się nie objadać i jeść produkty zdrowe i wartościowe. Wiedziałam, że teraz nie tylko dbam o siebie, ale przede wszystkim o swoje maleństwo.

Wiele razy słyszałam , że w ciąży nie należy sobie niczego odmawiać i pozwalać na wszystkie zachcianki…

Myślę, że takie podejście nigdy nie wyszło jeszcze nikomu na zdrowie. Jeśli uważamy, że w czasie ciąży możemy jeść za dwoje to jesteśmy w błędzie. Jeśli ktoś chcę schudnąć w ciąży, to również popełnia wielki błąd.

Ciąża to okres, w którym mamy jeść zdrowo dla dwojga. Jest to czas, w którym zapotrzebowanie kaloryczne naszego organizmu nieznacznie wzrasta.  Wprowadzając do naszej diety stopniowo troszkę większe i dobrze zbilansowane posiłki będziemy przybierać na wadzę prawidłowo.

Ciąża trwa tylko 9 miesięcy i jeśli przez tak krótki czas będziemy się objadać, nie zwracając uwagi na to co jemy, doprowadzi nas to do znacznej nadwagi, której po okresie ciąży nie jest łatwo się pozbyć.

Mało tego… nasze złe nawyki żywieniowe wprowadzamy również do diety naszego dziecka. Jeśli nie dbamy o to, co same jemy, nie nauczymy dziecka zdrowo się odżywiać.

Oczywiście nie mówię, że należy ze wszystkiego rezygnować. Pozwalajmy sobie na „ grzeszki „ tylko róbmy to z rozwagą 🙂

To od nas zależy jakie wartości odżywcze dostarczymy naszemu dzidziusiowi, bo przecież tu przede wszystkim chodzi o niego.

Ciąża jest okresem, w którym nasz organizm potrzebuję większej ilości witamin i minerałów niezbędnych do rozwoju płodu. Gdy spożywamy mocno przetworzone produkty, jasne pieczywo, pszenne makarony, fast-food czy słodycze… tych wartości dziecku ani sobie nie dostarczamy.

dietetyk gorzow

Już w okresie prenatalnym musimy zadbać  o żywienie naszego dziecka . Zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się dopiero w II i III trymestrze ciąży.

Poniżej opiszę jak zwiększa się zapotrzebowanie kaloryczne w poszczególnych trymestrach oraz po jakie produkty należy sięgać a  jakich należy unikać.

I trymestr – bez zmian

II trymestr-  ok 360 kcal

III trymestr- ok 475 kcal

Jak widzicie kaloryczność w poszczególnych okresach wzrasta nieznacznie. Nie możemy się przejadać, bo to nie jest zdrowe ani dla mamy ani dla dziecka. Jedzmy z rozwagą. Niech w diecie przyszłych mam znajduję się spora ilość warzyw, kasz, jaj, dobrej jakości  ryb, mięsa, orzechów (jeśli nie jesteś uczulona), owoców. Pamiętajcie, że wiodącym napojem powinna być woda i herbaty ziołowe. Słodkie napoje niech znikną z waszych domowych szafek. Słodycze to nie jest dobry wybór. Jeśli masz apetyt na słodkie przekąski to zrób sama domowe ciasto lub wybierz suszone owoce. Używaj świeżych ziół.

Zrezygnuj z surowego mięsa, surowych jaj i serów pleśniowych.

Teraz jest idealny okres by do swojego codziennego jadłospisu wprowadzić świeże warzywa i owoce. One dostarczą Twojemu organizmowi witaminy i minerały ,na które w czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie.

Nie możesz się głodzić lecz musisz jeść z rozwagą. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, to ja jestem od tego by Ci w tym pomóc. Jako dietetyk powiem Ci co jeść i jak jeść, by dieta była odpowiednio zbilansowana i zapewniała Tobie i Twojemu maleństwu wszystkie składniki niezbędne do jego prawidłowego rozwoju.

Jeśli zadbasz o swoje ciało w czasie ciąży, to dużo łatwiej Ci będzie wrócić do formy po porodzie!

Pamiętaj, że teraz nie tylko dbasz o swoje zdrowie ale przede wszystkim o zdrowie swojego dziecka!

Bądź mądrą i odpowiedzialną mamą a zobaczysz, że powrót do figury z przed ciąży jest możliwy 🙂

 

 

1 komentarz

  1. Popłakałam się ? to chyba napisałaś dla mnie. Super wpis !!!!!

    Odpowiedz

Napisz odpowiedź lub komentarz